czwartek, 19 czerwca 2014

Yves Saint LaurentYves Saint Laurent, a raczej Yves Mathieu Saint Laurent był postacią kontrowersyjną. Pochodził z Algierii, ale życie spędził we Francji. W pół wieku zrewolucjonizował modę na świecie! Jego przygoda z modą zaczęła się kiedy był jeszcze nastolatkiem. Dior dostrzegł jego talent i zatrudnił go jako głównego projektanta swojej marki. Po śmierci Diora, w wieku 21 lat, Laurent stanął na czele domu mody projektanta. Wtedy zaczęła się presja. YSL cały czas pracował, ale nie chciał aby porównywano go do Diora. Kiedy jego kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać, Yves został powołany do wojska. Jego homoseksualizm nie był przez innych akceptowany. Poniżano go i upokarzano. Wylądował w szpitalu psychiatrycznym i przeszedł załamanie nerwowe. W tych wszystkich chwilach wspierał go jego partner życiowy i jednocześnie wspólnik, Pierre Berge. 
Podczas pobytu w szpitalu, został zwolniony ze stanowiska dyrektora domu mody Dior. YSL pozwał firmę. Sprawę wygrał i zyskał 680 tys. odszkodowania. Za pieniądze uzykane od inwestora ze Stanów Zjednoczonych oraz z odszkodowania, w 1961 r. Laurent, przy ciągłej pomocy Pierre'a, założył SWÓJ dom mody, a rok później zorganizował swój pierwszy pokaz. Od założenia własnej marki, razem z partnerem podzielili się na role. YSL projektował, a Pierre zajmował się stroną marketingowo-finansową. W 1964 r. otwierają pierwszy sklep z odzieżą pret-a-porter (gotową do noszenia). Laurent nie wytrzymywał presji otoczenia, popadł w alkoholizm i nadużywał narkotyków, ale cały czas szkicował i projektował nowe kolekcje. Jak to powiedział Pierre, "Yves był szczęśliwy tylko dwa razy w roku: wiosną i jesienią" (podczas swoich pokazów). 
W 2002 r. przechodzi na emeruturę. Pierre został z nim aż do śmierci. Yves Saint Laurent zmarł 1 czerwca 2008 r. w Paryżu.
Bardzo spodobał mi się film biograficzny o YSL, który można zobaczyć w kinach. Jego słowa, które wypowiedział po swoim pierwszym autorskim pokazie: "tyle ode mnie oczekiwali, że mogłem ich tylko zawieść" są odzwierdziedleniem rzeczywistości. Im więcej od nas oczekują inni, tym bardziej są zawiedzeni wynikami naszej pracy. Taki właśnie jest świat mody i ludzie należący do niego. 
Bez względu na to jaki Laurent był i jakie miał uzależnienia, z pewnością można go nazwać geniuszem. Tak jak Chanel znana jest m.in. z małej czarnej i spodni, które wtedy nosili tylko mężczyźni, tak YSL zasłynął wprowadzeniem czarnych smokingów, tweedowych marynarek i skórzanych kurtek do damskiej garderoby.

Zachęcam do pójścia na film "Yves Saint Laurent" w reżyserii Jalil Lespert! Będziecie mogli zobaczyć jak świat mody wygląda od kulis, że wcale nie jest tak kolorowo jak się wydaje. Yves Saint Laurent w kampanii perfum YSL Por Homme, 1971 r.
fot. Jeanloup SieffKadr z fimu "Yves Saint Laurent"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz